״בחור אחד מייקל, רוכב על אופנועים
יש לו זין יותר גדול ממגדל, ואנ׳לא מדברת על אייפל

כושי מהכפר, נתן לי לשחק עם האקדח שלו 
הפוסי שלי הרדימה אותו, עכשיו הוא קורא לי נייקול

וזה בנג-בנג-בנג, נתתי לו לדפוק אותי כי הוא עושה קוקאין..״

ניקי מינאז׳ – הלהיט ״אנקונדה״ – 818 מיליון צפיות ביוטיוב, הוידאו אינו מוגדר ״למבוגרים בלבד״ (תרגום חופשי שלי..)

מדובר בבחורה עם תחת גדול (אך עדיין יפה וחטובה לפי הסטנדרטים המיינסטרימיים), ששרה שיר עם טקסט פורנוגרפי רווי אלימות, סמים וסקס, המלווה בוידאו קליפ פסאודו-פורנוגרפי מזעזע.

אלה מסוג הדברים שהילדים שלנו נחשפים אליהם ברמה יומיומית בזכות תרבות הפורנו וההיפר-סקסואליזציה, תופעה שבימינו היא לדעתי ממש בגדר מגיפה. לפי סקרים מסוימים ילדים וילדות כיום נחשפים לפורנו כבר מגיל 8 או 9 – מטורף! עולם הסמארטפונים הופך את המניעה של חשיפה לתרבות הפורנו לכמעט בלתי אפשרית.

אמהות רבות שואלות אותי – אז מה אפשר לעשות? איך ליצור קונטרה לתרבות הפורנו המסוכנת? איך אלמד את הבת שלי שהיא ראויה למגע אוהב ומכבד ושהיא ממש לא צריכה להתאים את עצמה לסטנדרט המעוות של הפורנו? איך אלמד את הבן שלי איך להתייחס לגוף של אישה ביראת הכבוד שמגיעה לה?

נכון לכתיבת שורות אלה, הבת שלי בת 11 וחצי והבן שלי בן 9, אז אני רוצה לסייג את התשובה שלי שהניסיון האישי שלי כרגע מוגבל לגילאים האלה. עם זאת, הנה כמה הצעות מעשיות (נכתב בלשון נקבה אך רלוונטי גם לאבות):

1. דברי עם הילדים והילדות על מיניות ודימוי גוף בקטנה תוך כדי תנועה

עלתה סצנה קצת מינית או אפילו רק סצנה של נשיקה בסרט? במקום להתכווץ, לקפוא במקום ולקוות שזה ייגמר כמה שיותר מהר, נצלי את ההזמנות הזו ושאלי אותן/ם איך זה מרגיש להן/ם לצפות בזה? האם יש להן/ם שאלות?
לפני זמן מה הבת שלי הראתה לי ולאחיה קליפ ביוטיוב של שיר שהיא אוהבת. הזמרת הייתה חצי ערומה והתנהגה בצורה היפר-מינית שהייתה ממש לא מתאימה לילדים לצפייה לדעתי.

בתי שאלה אותי מה דעתי על השיר. אמרתי לה את האמת: ״אני ממש אוהבת את הקול שלה והשיר יפה בעיני, אבל אני לא מבינה למה היא צריכה להיות חצי ערומה עם גשם יורד עליה ולרקוד בצורה הזאת, זה מוריד לי מהכיף של להקשיב לשיר״. עשיתי חיקוי מצחיק שלה כדי לשמור על השיחה קלילה. הילדים צחקו ואמרו: ״נכון! למה היא צריכה לרקוד ככה מצחיק?!״ שמחתי על השיחה כי הרגשתי שנתתי להם לגיטימציה להפעיל חשיבה ביקורתית על מה שהם רואים ביוטיוב ולא לראות בזה אוטומטית מודל לחיקוי.

באותו אופן אני מדברת איתן/ם על דימוי הגוף בפרסומות וסרטים. באחת הפעמים כשדיברנו על פרסומת לשמפו שהופיעה בה אישה ׳מושלמת׳ עם שיער נוצץ, עור חלק לחלוטין ופרופורציות גוף לא הגיוניות, שאלתי את הבת שלי ״האם את מכירה מישהי בעולם האמיתי שנראית ככה?״

שאילת שאלות מנחות יחד עם נתינת מידע ולקיחת עמדה, יכולים לעזור לילדים להתחיל להפעיל את גלגלי החשיבה בכל פעם שהם נחשפים לתכנים כאלה.

2. דברי עם הילדים על פורנו

מגיל 13-12 בערך, אפשר לשאול אותן/ם ישירות: ״האם יצא לך להיתקל בפורנו?״ או ״האם יצא לך להיתקל בסרטונים שבו גבר ואישה נוגעים אחד בשנייה במיטה?״ ואז לשאול שאלות מנחות שיעזרו להם/ן להבין שמה שראו בסרט הוא לא מציאותי. אפשר למשל לשאול ״נראה לך שהם נהנים מזה או סתם עושים את עצמם?״ אפשר גם ממש לספר להן/ם שגברים ונשים שמצטלמים לסרטים האלה הם הרבה פעמים על סמים כדי שיוכלו להמשיך לתפקד כל כך הרבה שעות.

אפשר גם לשאול: ״את חושבת שזה מה שאבא ואמא עושים?״ ולגחך ביחד, ואז להסביר קצת (תלוי בגיל) על מה אנחנו באמת עושים – מתחבקים, מתנשקים, נוגעים אחד לשנייה בכל הגוף באהבה. להבהיר שהסרטים האלה הם רק הצגה ושהיא/הוא (הילד/ה) ממש לא צריכים להיראות או להתנהג ככה במציאות. ילדים גדולים יותר, אפשר להפנות אותם לאתר הזה על סכנות הפורנו.

בכל גיל שיחות מהסוג האלה יישמעו קצת אחרת, היי קשובה לגיל ולרמת הבגרות של הילד/ה הספציפי/ת שלך. אני מתכננת לעשות את השיחה הזו עם בתי ממש בקרוב.

3. בכל גיל ספקי להן/ם שפע של אלטרנטיבות איכותיות לתרבות הפופ הזולה ועזרי להן/ם לפתח חשיבה ביקורתית.

היוטיוב מפוצץ בחרטא פסאודו-פורנוגרפי שלא מוגדר ״לצפייה למבוגרים בלבד״. אך אם יש לילדים שפע של איכות סביבם, הם יוכלו להבדיל בין משהו איכותי למשהו זול ורדוד. באופן כללי, כשאת חשופה לאלימות או תכנים מיניים כל הזמן, זה יוצר לאט לאט קהות חושים. מה שבעבר היה מזעזע אותך או צורם לך, בהדרגה כבר אין לו את אותו אפקט עלייך. במילים אחרות, את מאבדת בהדרגה את הרגישות לדבר הזה.
אותו הדבר עם ילדים ותרבות הפורנו.
בבית שלנו הילדים נחשפו למוזיקה חיה מגיל אפס. הקפדתי לקחת אותם למעגלי שירה והופעות שהיו מתאימות לילדים (למשל הופעות בחוץ או בחללים קטנים ואינטימיים), להשמיע מוזיקה איכותית בבית ובאוטו ולנגן בגיטרה לידם לעתים קרובות, לשיר בקול רם, לראות ביחד סרטים איכותיים וממש לדבר על מה שראינו (במקום להשתמש בטלוויזיה כבייביסיטר, למרות שמודה שגם זה קורה לפעמים – גם אני לא מושלמת!),

בקיצור להשרות אותם באמבטיה של תכנים באיכות גבוהה. השתדלתי שלא להכניס הביתה דיסקים לילדים עם מוזיקת פופ. דוגמאות לדיסקים הכי נחרשים אצלנו באוטו לאורך השנים: ״מוזיקה אורגנית״, ״בדיוק בדיוק כמו שאני״, דיוואן הלב, מארק אליהו (הבת שלי מעריצה שרופה), ג׳ואן באאז, שוטי הנבואה ומורי קייל Murray Kyle שהוא מוזיקאי אוסטרלי מדהים וגם חבר שלנו.

כיום, הלהקה האהובה על בתי היא להקת לולה מארש, להקת אינדי מעולה, והסרט האהוב עליה הוא A Wrinkle in Time, סרט שבו הגיבורה לומדת לאהוב את עצמה למרות שהיא חושבת שהיא מכוערת ושכולם שונאים אותה. הייתה לה תקופה שבה נמשכה לשירי פופ מעפנים שהכירה דרך חברות, אך ככל שהתמדתי עם ״אמבטיית האיכות״ כך המשיכה שלה לחרטא ירדה.

חשוב לציין שכשהיא השמיעה את השירים הפחות איכותיים בבית, לא שפטתי את זה, לא ״ירדתי״ על השירים או עליה, אלא אמרתי את דעתי הכנה שהם לא לטעמי ושאני מעדיפה משהו בסגנון של ___ (זמר/ת איכותי/ת שידעתי שגם היא מחבבת).

4. עודדי את הילדים והילדות שלך לגעת בעצמן/ם

זה מאוד טבעי לילדים לגעת בעצמם. אם את רואה את הילד/ה שלך עושה את זה, אל תיבהלי. עודדי אותה/ו להמשיך לעשות את זה, אך בפרטיות. למשל: ״אני רואה שאת ממש ניהנת לגעת בעצמך, איזה כיף! גם אני אוהבת לגעת בעצמי. המקום המתאים לעשות את זה, הוא עם עצמך בחדר שלך בפרטיות. זה משהו שנהוג לעשות כשאנחנו לבד עם עצמנו״. בגיל קצת יותר מבוגר (אני מתכננת את השיחה הזו עם הבת שלי בסביבות גיל 12), אפשר לדבר איתן/ם על עינוג-עצמי וכמה שזה חשוב להכיר את עצמנו ואת מה שעושה לנו נעים בגוף.

5. היי כנה איתן/ם

כשאת מדברת עם הילדים על הנושאים האלה הרשי לעצמך לצחקק ולהיות מובכת והודי בזה בגלוי בפניהן/ם כדי שתוכלו לצחקק ביחד!

הבת שלי שאלה אותי יום אחד שאלה מאוד אינטימית שגרמה לי לצחקק ולהסמיק. עניתי לה על השאלה, אך לפני כן הסברתי לה: ״אני ממש שמחה שאת שואלת אותי את זה! את יודעת למה אני מצחקקת? אני מובכת, כי אני לא רגילה לדבר על הנושאים האלה עם ילדים, כי כשאני הייתי ילדה לא דיברו איתי על זה. אז מעולה שאת שואלת שאלות כדי שאוכל לתרגל את הדיבור על זה״. ככל שתהיי יותר כנה ולא תנסי להעמיד פנים שאת ״סופר נני״, כך השיחה תהיה יותר קולחת וכיפית גם עבורך וגם עבורן/ם.

6. השרי אווירה של נינוחות בבית סביב הגוף 

אם מתאים לך: אפשרי לילדים להיות לידך כשאת מתקלחת, מתלבשת, עושה מסאז׳ שדיים לעצמך, הולכת לשירותים, מרוקנת את דם הווסת, כלומר כשאת מטפחת את הגוף שלך באהבה. כך את משרה עליהם את התחושה שהגוף וכל הפונקציות של הגוף הם טבעיים ונפלאים כפי שהם ומהווה מודל לחיקוי סביב טיפוח הגוף בצורה אוהבת. אם קשה לך עם הסעיף הזה, אולי תשקלי לנסות משהו אחד מתוך הרשימה הזו ולבדוק האם את יכולה להרחיב את אזור הנוחות שלך סביב הנושא הזה.

7. שמרתי את הנקודה הכי חשובה לסוף – למדי בעצמך איך להיות נינוחה עם המיניות שלך ועם היותך אישה מינית בעולם הזה

ילדים וילדות לומדים הרבה יותר מההוויה שלך וממי שאת מאשר מהמילים שאת אומרת

לדוגמה: אם את אומרת לבת שלך שלענג את עצמה זה דבר נפלא ומבורך, אך את עצמך כמעט ולא נוגעת בעצמך כי את מרגישה בושה או כי את ממש עסוקה; או אם את אומרת לה ש״מראה חיצוני זה לא חשוב״ אך את עצמך לא אוהבת את הגוף שלך ומשווה את עצמך לנשים אחרות ללא הרף – היא תלמד לחקות את מי שאת יותר מאשר את מה שאמרת.

כן זה מבאס, אך זה גם מרגש! כי זו הזדמנות עבורך להתבונן פנימה, ולהתחיל להתמיר את האמונות והדפוסים שאת עצמך ספגת לגבי מיניות; לחבק את החלקים בתוכך שעדיין מתביישים במיניות שלך, בגוף שלך וכדומה ולהביא אליהם ריפוי ואהבה. את לא צריכה להיות מושלמת!

את מוזמנת לשוטט ב״אקדמיית התשוקה״ שלנו ולבדוק אם יש שם קורס או תוכן שיתמוך בך להביא שלום, אהבה ושחרור למיניות שלך, ואם תצטרכי עזרה נוספת, הירשמי לשיחת ייעוץ איתנו בתחתית הדף. 

אשמח מאוד לשמוע את דעתך על המאמר! השאירי לי תגובה בתחתית הדף

וגם – יש לך טיפ מעולה משלך להגנה על ילדינו מפני תרבות הפורנו? שתפי אותנו! 

מוזמנת לשתף באהבה עם אמהות והורים נוספים ובואו נדבר על זה!  

באהבה, אפרת 

Shares
הדרך לשחרור מיני מתחילה כאן
רוצה לגלות מה החסם המיני העיקרי שלך ואיך לשחרר אותו?

לחצי כאן ומלאי את השאלון

(התשובה אולי תפתיע אותך...)

You have Successfully Subscribed!

Share This
Open chat
צריכים עזרה?
היי 👋
איך נוכל לעזור?