(המאמר נכתב לעיתים בלשון נקבה ולעיתים בלשון זכר ומתייחס לשני המינים ולכל המגדרים).

לפני 10 שנים, ביומולדת ה-28 שלי, חברה התקשרה אליי ושאלה ״מה את עושה הערב?"

״לא תכננתי משהו מיוחד״ אמרתי

״אוקיי יופי. אז הכנתי לך מתנה. את הולכת לשיעור ניסיון של המורים שלי למדיטציה.״

לא ממש הייתי בקטע הרוחני, אבל מכיוון שסמכתי עליה מאוד, החלטתי לתת לזה צ׳אנס.

הגעתי לסטודיו ליוגה במרכז ת״א, נכנסתי לחדר מלא א/נשים שאני לא מכירה, התיישבתי בפינה אחת של החדר די קרוב למורים, והופ! – תחושה מוזרה, אך כה נפלאה, אפפה את כל הגוף שלי.

הרגשתי שהגעתי הביתה.

מאז ועד היום אני מתרגלת מדיטציה באופן קבוע.

יש תקופות שיותר זמן ביום ויש תקופות שפחות.

הייתה רק עוד פעם אחת בחיי שבה הרגשתי שוב את התחושה האופפת-כל האופורית הזו של ״לחזור הביתה״.

זה קרה ארבע שנים מאוחר יותר, כאשר דיברתי עם הוואגינה שלי בפעם הראשונה בחיי.

מאז ועד היום אני נמצאת בתקשורת יומיומית עם האיברים המיניים הנשיים שלי (וואגינה, שחלות, רחם, שדיים) באופן קבוע. יש תקופות שיותר זמן ביום ויש תקופות שפחות.

ישנן מסורות רוחניות ודתיות שמספרות לנו שיש סתירה בין הגוף לרוח, מעין דיכוטומיה כזו שלא ניתנת לגישור. הגוף נתפס כמשהו שצריך לשאוף להתעלות מעליו. עיסוק בגוף ובצרכי הגוף אפילו עלול להיתפס כמשהו לא-רוחני, גשמי, שטחי.

ספציפית לגבי מיניות, קיימים מסרים מאוד בעייתיים במסורות שונות – שהמיניות שלנו היא חייתית, יצרית, לא-מוסרית, אפילו ממש חטא – ויש להתעלות מעליה.

אבל מה אם הייתי אומרת לך שיש דרך לגשר בין שני העולמות?

שחיבור לגוף וספציפית למיניות, יכול להעצים את החיבור הרוחני שלנו, וחיבור רוחני יכול העצים את המיניות שלנו?

במאמר הזה נתבונן יחד בקשר ההדוק שבין מיניות לרוחניות ואתן לך גם כמה כלים מעשיים לתרגול שיכול להעצים את שני העולמות בחייך.

״החתיכה החסרה״

במשך יותר מעשור הסתובבתי בעולם במין חיפוש אחר האושר.

הלכתי לסדנאות התפתחות אישית, תקשורת מקרבת, ריטריטים רוחניים, קראתי ערמות על גבי ערמות של ספרים, ניסיתי כל כך הרבה טיפולים, שעות על גבי שעות של מדיטציה, יוגה ותרגול רוחני.

אבל משהו עדיין הרגיש חסר.

הסתובבתי בעולם בתחושה של חוסר חשק, עייפות וכביות כללית.

מערכות היחסים שלי היו רוויות קונפליקטים כואבים ואפילו אלימות.

לא הבנתי למה אחרי כל כך הרבה שנים של לימוד ותרגול מכל הסוגים, אני עדיין לא מרגישה מאושרת, מסופקת ושמחה ביומיום שלי ובמערכות היחסים שלי?

עד שלגמרי במקרה נתקלתי בטאואיזם וספציפית בתרגול עם ביצת הג׳ייד.

בניגוד למסורות רוחניות אחרות, הטאואיסטים מאמינים שהאנרגיה המינית שלנו היא מקור לחיבור רוחני, אנרגיות ועוצמה. במקום להתנסות להתעלות מעל הגוף ומעל האנרגיה המינית, התרגול הטאואיסטי עוזר לנו לתעל את האנרגיה הזו לטובת העצמת החוויה הרוחנית – והעצמת כל מישור בחיינו.

האנרגיה המינית נחשבת על ידי הטאואיסטים כאנרגיית החיים שלנו, ובשל כך לא רק שהיא לא ״פגומה״ או ״נחותה״ אלא יש להתייחס אליה כאנרגיה מקודשת של בריאה והתחדשות. בנוסף, האנרגיה המינית היא אנרגיה של יצירה ויצירתיות. אם תחשבו על זה רגע, תגלו שכל חיים בעולמנו התחילו מאנרגיה מינית!

התרגול הטאואיסטי הזמין אותי לשנות את ההגדרה שלי לרוחניות. במקום לחשוב על התרגול הרוחני והמדיטציה שלי כמשהו שמתרחש כשאני בבידוד ובדממה, התחלתי לחקור תרגול מסוג חדש:

מדיטציה שמתרחשת בתוך החיים.

חוויה עשירה ומדהימה שמתרחשת כאשר אני בנוכחות מלאה רגע הזה, ושמגיעה אליי דרך החושניות שלי – כלומר דרך חמשת החושים.

מסורת נוספת שעושה את החיבור הזה בין רוח לחומר, כולל למיניות, בצורה מופלאה היא המסורת הטנטרית. בטנטרה, איבר המין הנשי נקרא ״יוני״ – המילה בסנסקריט לאיבר המין הנשי, שמשמעותה גם ״מקור כל החיים״, או ״מרחב מקודש״

איבר המין הזכרי מכונה ״לינגאם״ – שמשמעותו בסנסקריט ״סימן״ וגם ״מטה של אור״.

האם את יכולה להתייחס לאיבר המין שלך כאל מרחב מקודש?

האם אתה יכול להתייחס לאיבר המין שלך כאל מטה אור מקודש שבא להפיץ אור וריפוי בעולם?

האם את/ה יכול/ה להתייחס לאנרגיה המינית שלך כמקודשת?

אלה שאלות שבהתחלה ממש לא היה לי פשוט לענות עליהן ״כן״. זה דרש התבוננות, חקירה ונכונות לרפא דפוסים ישנים ולא-בריאים ואמונות שליליות שספגתי לגבי מיניות.

במשך תקופה ארוכה התנסיתי ובדקתי: האם אני יכולה להרגיש את החיבור לאלוהים, ליוניברס, לבריאה, או איך שתרצו לקרוא לכוח הזה שמזיז את הפלנטות, גם כאשר אני יושבת על ספסל בפארק וצופה בילדים שלי משחקים? או כשאני הולכת לסופר? או הכי קשה – כשאני…עושה אהבה עם עצמי או עם הפרטנר שלי? כשאני מדברת עם היוני שלי?

מסתבר שממש כן. וגם את/ה יכול/ה.

החיבור למיניות כמנוע לחיבור רוחני

 אז איך מיניות יכולה להעצים את החוויה הרוחנית שלנו בעולם?

כל מי שמתרגל/ת מדיטציה באופן קבוע, יודע/ת שהקסם של התרגול הזה, ומה שהופך אותו לכל כך עוצמתי, זו היכולת ההולכת ומתפתחת יחד עם התרגול, להיות בנוכחות עמוקה ברגע הזה ממש. כמו שהמורה שלי למדיטציה היה אומר: אלוהים קיים רק כאן ועכשיו, לא בעתיד ולא בעבר.

באותה מידה, גם אורגזמה ועונג חושני מתרחשים רק כאן ועכשיו. אי אפשר להתענג בעתיד. העונג החושני קיים בגוף – והגוף תמיד נמצא רק בהווה.

כאשר אנחנו מחזקות/ים את הקשר שלנו עם האנרגיה המינית שלנו, עם הגוף ועם העונג החושני שלנו, אנחנו מחזקות/ים גם את היכולת להיות בנוכחות מלאה ברגע הזה, ולחוות סיפוק ואושר פנימי שלא תלוי בגורמים חיצוניים. וכך לאט לאט פוחת בחיינו המרדף אחר מטרות חיצוניות, אישורים חיצוניים ודברים חומריים.

המעגל האינסופי הזה של ״אני אהיה מאושר/ת כש…(השלימו את החסר)״

״אקבל את הקידום בעבודה״

״אהיה בזוגיות״

״יהיו לי ילדים״

״העסק שלי יצליח״

״אוריד 10 קילו״

כל אותם סיפורים שאנחנו מספרים לעצמנו שהאושר נמצא באיזו נקודת זמן עתידית דמיונית לאחר שמטרה חיצונית כזו או אחרת הושגה – הם רק אשליה.

הרי אנחנו כבר יודעות שכשנגיע ליעד הנכסף יצוצו אתגרים חדשים, והמטרה שלאחריה-יגיע-האושר פשוט תתחלף במטרה חדשה.

האמת היא, שאם תעצרי רגע ותתחברי פנימה לאנרגיה המינית שלך ולגוף, תגלי, שממש ברגע הזה – הכל בסדר. באמת. נסו את זה לאורך תקופה ותראו (תרגיל מעשי בסוף המאמר).

אחד הפידבקים הכי נפוצים שאני שומעת מתלמידות שלי אחרי כמה חודשים של תרגול החיבור לאנרגיה המינית שלהן, הוא שהן מרגישות שחזרו לחיים. יש איזו תחושה של סיפוק פנימי שמלווה אותן, שגורמת להן לחיות פחות ופחות מתוך ריצוי ויותר ויותר מתוך האמת הפנימית העמוקה שלהן, מה שמאפשר להן לתת את המתנות שלהן (כלומר להיות בשירות – תרגול רוחני חשוב מאין כמוהו) בעולם הזה.

מעבודתי עם מעל 2000 תלמידות ועשרות אלפי עוקבות, אני יודעת בוודאות שזה עובד. כשאישה מתחילה לדבר עם הוואגינה שלה – החיים שלה משתנים.

מכיוון שלא עבדתי עדיין עם הרבה גברים, כמחקר לקראת כתיבת המאמר הזה ראיינתי קולגה מדהים שלי בשם טיירן מובארי, מורה אוסטרלי למיניות מודעת לגברים. רציתי לוודא שהחוויה אכן דומה גם עבור גברים ולא רק לנשים.

טיירן אישש את מה שחשבתי: מניסיונו בעבודה עם מאות גברים, הוא מצא שכשגבר מתחיל להתחבר מחדש לפין, לאשכים, לנוזל הזרע ולאנרגיה המינית שלו כמקודשים וכמורי דרך – הוא מתחבר לאנרגיית החיים שבתוכו. כתוצאה מכך, הוא מתחיל לחוות את עצמו כיצור אקסטטי שמחובר לכל החיים, לכל הבריאה – מוכן לחדור אל העולם באהבה – לא רק עם הפין שלו אלא עם כל הלב והגוף שלו.

בנוסף, גם לנשים וגם לגברים, הרגע של האורגזמה מתואר הרבה פעמים כרגע של חיבור אקסטטי לאלוהים – בה אין אפשרות אחרת מלבד להיות בנוכחות מלאה ברגע הזה.

גם נשים וגם גברים יכולים ללמוד להאריך את החוויה הזו של אקסטזה ואושר עילאי, על ידי חיבור לסוג אחר של עונג ואורגזמה, שהיא יותר פנימית ופחות חוויה של ״שיא״ קצר של כמה שניות (אבל זה נושא למאמר שלם שלא נרחיב עליו כאן…)

מדיטציה כמנוע לסקס מטריף חושים

חדשות טובות – זה עובד גם ההפך! לא רק שהמיניות, החושניות והאנרגיה המינית שלנו הן מנועים חזקים לחיבור וחוויה רוחנית – אלא גם מדיטציה ותרגול רוחני יכולים להעצים את המיניות שלנו – בענק!

ראשית, ברמה הפיזיולוגית: מדיטציה יכולה להוריד את רמות הסטרס שלנו ואת רמות ההורמונים של הסטרס בגופנו, כגון: קורטיזול ואדרנלין.

הידעת שסטרס הוא אחד מהגורמים הכי קוטלי-סקסיות שיש…?

כשאנחנו בעייפות ובסטרס, מבחינה ביולוגית הגוף שלנו מאמין שיש ״סכנה״ בסביבה (כמו נמר טורף) ולכן נכנס למצב של הכנה לתקיפה/ בריחה מה״סכנה״. הגוף ממש מכבה מערכות שנחשבות ״מיותרות״ ברגעים של סכנה, כמו מערכת העיכול והמערכת החיסונית. אנחנו מוצפים בקורטיזול ואדרנלין, שאגב, לא רק שמפריעים לנו לחוש עונג, אלא בנוסף, עודפים של ההורמונים האלה בגוף עלולים לגרום לקשיים לחוות זקפה (לגבר) ואורגזמה (לאישה).

ואם הסטרס הוא הקוטל מספר אחד לסקס, נחשו מהו המאיץ מספר אחד שיכול לשדרג כל חוויה מינית ממשהו סתמי ל- ״הולי פאק מה זה היה?!?!״

התשובה: נוכחות עמוקה ברגע הזה, וספציפית נוכחות בגוף.

מהו אחד התרגולים הכי מהירים ופשוטים להפחית את הורמוני הסטרס, לרענן את הגוף ולהעמיק את הנוכחות ברגע הזה? ניחשת נכון – מדיטציה.

לשמחתנו, כבר הוכח מדעית שמדיטציה (וגם יוגה) מפחיתה את כמות הקורטיזול בדם, מטפחת מנוחה עמוקה של הגוף, יכולה לרפא כאבי ראש ועייפות כרונית, וכמובן – עוזרת לנו להיות הרבה יותר בנוכחות.

מחקר מעניין במיוחד מראה שתרגול מדיטציה באופן קבוע, מגדיל את הפעילות של נוירונים במוח שנקראים ״נוירוני-מראֵה״ כלומר הנוירונים שמטפחים אמפתיה. אלה הנוירונים שגורמים לך להתכווץ בחלחלה כשאת רואה מישהו אחר מחליק ומקבל מכה חזקה – את מרגישה את הכאב שלו במובן מסוים.

כאשר יש לנו פעילות מפותחת של נוירוני-מראה שכאלה במוח, זה הופך אותנו למאהבים טובים יותר מכיוון שאנחנו יכולים לחוש את הפרטנר/ית שלנו ואת הגוף שלה.

מה שמגניב ממש זה שהנוירונים האלה עובדים גם על עונג! זה אומר שעם הזמן והתרגול את/ה יכול/ה לפתח יותר ויותר את היכולת לחוש עונג עז כאשר את/ה מענג את הפרטנר/ית שלך! מהמם, נכון?

בנוסף לכל זה, אנחנו יכולים גם לתרגל מדיטציה תוך כדי מעשה אהבה – כלומר להיות בנוכחות עמוקה ואינטנסיבית בגוף וברגע הזה תוך כדי המפגש המיני עם עצמנו ועם הפרטנר/ית שלנו, ולהגיע למפגש הזה עם הכוונה לראות את האלוהי שבו או בה ובעצמנו.

שני תרגולים מעשיים  

טוב, אז איך כל זה נראה בפועל?

הנה שני תרגילים מעשיים להתחיל איתם:

חיבור לאנרגיה המינית

(מנוסח בלשון נקבה מטעמי נוחות, אם יש לך פין החלף את המילה ״פות״ במילה ״פין ואשכים״):

 • שימי יד אחת על הלב ויד אחת על היוני (פות) שלך או על אזור הרחם.
 • נשמי נשימות עמוקות אל הלב, ועם כל נשיפה דמייני שאת מורידה את האנרגיה מאזור הלב לאזור איבר המין. תראי אם את יכולה להרגיש את הקשר העמוק בין שני המרכזים האלה.
 • נשמי אל הלב שלך אהבה, שלווה או כל תכונה אחרת שאת רוצה לברך את עצמך בה היום
 • עם הנשיפה דמייני את האהבה הזו מסתלסלת מטה ועוטפת את היוני והרחם שלך מכל הכיוונים.
 • שאלי את היוני שלך מה שלומה ואם יש משהו שהיא רוצה להגיד לך היום. אם את לא שומעת שום דבר, זה ממש לא משנה. המטרה היא רק להיות איה בנוכחות מלאה ולתת לה אהבה.
 • כתבי לעצמך במחברת את מה שעלה לך מהתרגיל. יכול להיות שתוך כדי הכתיבה יעלו עוד דברים.
 • ניתן לעשות את התרגיל הזה כל בוקר ו/או כל ערב לפני השינה למשך כמה דקות.

סקסיטציה – מדיטציה בסקס!

מנוסח בלשון זכר מטעמי נוחות, אם את אישה החליפי בהתאם:

 • בפעם הבאה שאתה נכנס למפגש מיני עם פרטנר/ית או עם עצמך (יעני אוננות), האט מאוד את הקצב וכנס למפגש עם כוונה להיות בנוכחות מלאה ולחוות את האלוהי שבעצמך ובפרטנר/ית שלך.
 • הכן את החלל כמרחב מקודש – למשל: נרות, בדים יפים, שמנים ארומטיים מרגיעים כמו לבנדר, קמומיל ופצ׳ולי יכולים להיות נפלאים.
 • אם אתה עם פרטנר/ית, התחילו את המפגש במבט עמוק לתוך העיניים אחד של השני/ה לכמה דקות. אם יש משהו שאתה מרגיש שמונע ממך להיות בנוכחות מלאה איתה, זה יכול להיות מדהים לדבר את זה בקול רם. לפעמים עצם התמלול של החוויה שלך יכול להביא הקלה גדולה וליצור נוכחות וחיבור.
 • האט את הקצב של המגע. שחק עם מקצבים ומרקמים שונים של מגע, ותוך כדי שאתה נוגע בפרטנר/ית שלך, שים לב לתחושות שעולות בחלק הגוף שלך שנוגע (יד, לשון) ולתחושות שעולות בכל הגוף. גם תוך כדי שהיא נוגעת בך, שים לב לכל תחושה, ולו הקטנה ביותר שעולה בגוף. אם בא לכם לשחק עם זה עוד קצת, אפשר לקחת תורות, כאשר פרטנר אחד מענג את השני/ה ומתענג/ת מדברת בקול רם כל תחושה שעולה בגוף, ולאחר 5 דקות מתחלפים.
 • נשמו נשימות עמוקות לכל אורך המפגש המיני. אפשר לסנכרן את הנשימה שלכם כך שתנשמו פנימה והחוצה ביחד, או לסירוגין (כשאתה שואף היא נושפת ולהפך). זה יעזור לכם להעמיק את הנוכחות והחיבור ביניכם.
 • אל תהיה מכוון למטרה של זקפה ו/או שפיכה, אלא למטרה של עונג, חיבור ונוכחות ברגע הזה – כלומר ליהנות מכל רגע של המפגש המיני. אפשר אפילו להגדיר מראש שבמפגש הספציפי היום לא מגיעים לחוויית ׳שיא׳ (כלומר בלי שפיכה ובלי אורגזמה דגדגנית), בשביל הניסוי, הגילוי והמשחק (ואם מישהו מכם בכל זאת הגיע לשיא, לא לעשות מזה עניין, הכל טוב)
 • שתפו אחד את השנייה בסוף המפגש המיני איך הרגשתם, מה היה חזק, מה היה פחות מוצלח וכולי.

יש עוד הרבה תרגילים, תרגולים והרגלים שאפשר לסגל לעצמך כדי להעמיק את החוויה המינית והרוחנית שלך בחיים האלה – זה ממש עולם ומלואו! אני מעודדת אותך אם הנושא מסקרן אותך, להמשיך לחקור וללמוד יחד איתי או מורות/ים נפלאות אחרות בארץ ובעולם.

אפשר למצוא מידע נוסף פה באתר, ולשלוח לי שאלות בתגובות או דרך צרי קשר

שתהיה חקירה מופלאה ומענגת!

אפרת

Shares
הדרך לשחרור מיני מתחילה כאן
רוצה לגלות מה החסם המיני העיקרי שלך ואיך לשחרר אותו?

לחצי כאן ומלאי את השאלון

(התשובה אולי תפתיע אותך...)

You have Successfully Subscribed!

Share This
Open chat
צריכים עזרה?
היי 👋
איך נוכל לעזור?