הווסת היא נושא שרובנו כנשים רגילות להסתיר אותו.

די מוקדם בחיינו כנערות צעירות, למדנו שזה משהו מלוכלך מבייש ומסריח,
ושעדיף לא לדבר על זה, להסתיר, ולהמשיך להתנהג כאילו הכל כרגיל.

למדנו לשאוף להיראות כמו הבחורות לובשות-הלבן-הכה-קופצניות-ומאושרות
האלה מהפרסומות של הטמפונים והתחבושות (שמשום מה הדם שלהן הוא כחול?!).

לא למדנו לעקוב אחרי המחזור שלנו.

למדנו לקרוא לווסת שלנו ״מחזור״ בטעות, כאשר למעשה היא רק חלק מהמחזור השלם שלנו, שנמשך בממוצע בין 24 ל-35 יום – מהווסת, דרך הביוץ ועד הווסת הבאה, כאשר כל שלב במחזוריות שלנו מאופיין בשינויים הורמונליים שמשפיעים עלינו פיזית ורגשית.

לא למדנו להכיר את הגוף שלנו ואת החכמה האדירה שהיא נושאת עם המחזוריות שלה.

לכן, הווסת שלנו הרבה פעמים הגיעה בהפתעה.
ולמדנו ללחוש במבוכה לחברתנו: ״תגידי, יש עלייך טמפון במקרה?״,
ולהסתיר אותו בתוך השרוול בעודנו רצות לשירותים, מתפללות שלא הכתמנו את המכנסיים…

למדנו לחיות לגמרי בשלום עם הרעיון שמידי חודש אנחנו זורקות לפח טונות של מוצרי ״היגיינה״ חד-פעמיים שמזהמים לא רק את הסביבה אלא גם את הגוף שלנו.

למדנו לחיות עם ״כאבי מחזור״, ניכור מהגוף ועצבנות כאילו שהן ״חלק החבילה״.

חשבת פעם שאולי יש דרך אחרת לחוות את הווסת שלך?

זה לגמרי אפשרי לחוות את הווסת כזמן קסום של מנוחה, רגיעה, הורדת הילוך, חלימה, תפילה, נטיעת כוונות לכל המחזור הבא. זמן של הקשבה פנימה וחיבור לגוף המדהימה ולמחזורית שלנו.

כן, ממש כמו המחזוריות של עונות השנה (חורף-אביב-קיץ-סתיו), של היום (לילה-בוקר-צהרים-ערב) ושל הירח (מולד ירח-חרמש מתמלא-ירח מלא-חרמש נחסר), גם הגוף שלנו היא מחזורית, והמחזוריות שלה מקבילה למחזוריות של היום, הירח ועונות השנה.

להמשיך ״הכל כרגיל״ בזמן הווסת זה כמו להתעקש ללכת לים בגופיה ושורטס גם בחורף, או להמשיך לעבוד ולאכול כאילו אמצע היום – גם בשעה 2 בלילה. 

שמתי לב שהדרך שבה אני מתחילה את המחזור שלי הרבה פעמים תשתקף לכל אורך המחזור הזה (כלומר לאורך כל החודש). אם נחתי ואפשרתי לעצמי זמן להתחבר לעצמי, אחווה את הווסת ואת כל החודש בצורה הרבה יותר רגועה וזורמת.

אם לא נחתי מספיק, ולא נתתי לעצמי זמן להיות עם עצמי, והמשכתי ׳הכל כרגיל׳ – אחווה יותר עצבנות, עייפות, אי-נוחות, ופחות זרימה לכל אורך הווסת והחודש.

לכן, לפני שנה וחצי הכנסתי מדיניות חדשה ל״חיים בתשוקה״ – נשות הצוות שלנו מקבלות ״יום ווסת״ בתשלום – יום למנוחה, רגיעה, חיבור לעצמן וטעינת מצברים. נשות הצוות לא מפסיקות להודות לי על המהלך הזה ומדווחות ש״יום הווסת״ משפיע עליהן לטובה לאורך כל החודש!

 כדי לעזור גם לך לחוות את הווסת שלך כזמן קסום, מקודש ואפילו מרגש – לחיבור עם עצמך ועם הקסם של גופך המחזורית, הנה כמה הצעות מפתיעות לשימוש בדם הווסת שלך!

שימי לב: אם ההצעות האלה מעלות בך אי-נוחות או אפילו גועל וסלידה, זה ממש בסדר. ההצעות האלה לא מתאימות לכל אחת, וחשוב שכל אחת תעשה מה שנכון ומתאים לה. עם זאת, יכול להיות שחלק מהסלידה הזו מקורה באשמה, בושה ואמונות מגבילות שיש לך לגבי הווסת שלך – וזו לא אשמתך! התרבות שלנו שתלה אותם שם במכוון.

נשים שמתביישות בגופן, בווסת ובמחזוריות שלהן הן נשים שקל יותר לשלוט בהן.

כשאת בוחרת לפתוח את הראש ולהתאהב בווסת שלך למרות ההתניות השליליות שספגת – את משיבה אלייך עוד ועוד את העוצמה שלך, את החיוניות שלך ואת החגיגה של הנשיות שלך – יאממ!!  

 

אם את בכל זאת מוכנה להתנסות במשהו חדש – המשיכי לקרוא…

איך לאסוף את הדם:

יש מספר דרכים לאסוף את הדם לצורך ההצעות שלהלן:

1. שימוש במונקאפ/גביעונית (כמו טמפון רב-פעמי) שאוגר בשבילך את הדם. הנה אתר מעולה שבו אפשר להשיג כאלה

2. שימוש בתחבושות רב פעמיות – להשרות את התחבושת במיכל קטן עם מים ולסחוט אותה כך שמתקבל תמהיל של מים עם דם. גם תחבושות מעולות מכותנה אורגנית אפשר להשיג כאן. אני משתמשת באותן תחבושות שקניתי לפני 9 שנים כבר – לזה אני קוראת אקולוגי!

3. הדרך המועדפת עליי: ריקון דם הווסת – לכרוע מעל האדמה או השירותים (כפות רגליים על מושב האסלה), לנשום במשך כמה שניות ולהרפות את שרירי רצפת האגן עד שהדם מתחיל לזרום החוצה. החזיקי קערה קטנה בין הרגליים ודממי לתוכה. חשוב: לא לדחוף את הדם החוצה! זה עלול לפגוע ברצפת האגן שלך. צריך רק לנשום, להרפות את רצפת האגן ולאפשר לדם לזרום טבעית.

4. ישירות מהוואגינה smile

אוקיי, עכשיו כשאת מצוידת בדם ווסת טרי ומופלא – הנה 5 שימושים נפלאים עבורו:

1. מסכה לפנים 

הדם שלך עשיר בתאי-גזע ובנוטריינטים שמזינים את העור שלך! לכן אפשר ורצוי להשתמש בו כמסיכה לפנים. אם את חוששת מבקטריות או זיהומים, אל דאגה – הדם שלך הוא סטרילי ובטוח לשימוש (למקרה של מצב רפואי ספציפי או חשש, התייעצי עם רופא/ה לפני השימוש)

מסיכה ךפנים עם דם הוסת שלך

איך להשתמש:

  • מירחי שכבה דקה של הדם על הפנים מתוך הגביעונית או המיכל שאליו אספת את הדם (או ישירות מהוואגינה)
  • השאירי על הפנים כ-15 דקות
  • שטפי במים קרירים

המסיכה משאירה את הפנים שלך בתחושה קטיפתית, זוהרת ונעימה!

אם המחשבה על למרוח את דם הווסת על הפנים שלך מעוררת בך חלחלה, הרשי לי להזמין אותך לצעוד ברגע זה לחדר המקלחת שלך, להוציא את קרם הפנים/מסיכת הפנים שיש לך כרגע בארון המקלחת, ולקרוא את הרכיבים. האם את מזהה כל אחד ואחד מהמרכיבים האלה? לפי דעתי, לשים על הפנים שלי כימיקלים בלתי מזוהים עם שם באורך הגלות באנגלית – זה הרבה יותר מטריד!

ואת עוד משלמת על הש*ט הזה! 😉

טיפ בונוס: אפשר גם למרוח את הדם על מקומות נוספים בגוף שלך – הידיים, השדיים, הבטן – ותוך כדי לברך ולהודות על הגוף היפיפייה שלך שיש לה את הכוח ליצור חיים ועוד כל כך הרבה דברים! דמייני שאת מושחת את הגוף שלך באהבה ובעוצמתיות.

2. ציור/ כתיבה

אפשר לאסוף את הדם ואפילו לשמר אותו במקרר לכמה ימים, ולהשתמש בו לציור או לכתיבה! ניתן לדלל אותו עם מעט מים אם צריך, אבל הכי טוב פשוט למרוח אותו ישירות עם מכחול על קנבס, נייר, אבנים, עץ, או כל דבר אחר שאת רוצה לצייר עליו.

את יכולה להשתמש בזמן הציור למדיטציה, ותוך כדי הציור לשאת ברכה, כוונה או תפילה דרך הדם, או לכתוב בדם את התפילה שלך או מילה שתלווה אותך לכל המחזור הזה – זו יכולה להיות חוויה עוצמתית מאוד שמחברת אותך לעצמך, לגופך ולכוונה שלך.

3. דשן לצמחים

כבר אמרנו שהדם שלך עשיר בנוטריינטים, וגם הצמחים אוהבים אותו! הדם הוא ממש כמו דשן טבעי, מחייה ומזין את הצמחים ואת האדמה. אפשר להשקות איתו עצים, עציצים, פרחים, ירקות, או כל צמח אחר שאת מגדלת בבית או בחצר (או אם אין לך אף צמח בבית, העצים בפארק ישמחו מאוד לקבל את הדם שלך!).

במישור הרוחני, החזרת הדם אל האדמה יכול להיעשות כטקס שמקדש את המחזוריות שלך ושל אמא אדמה (ראי גם הסעיף הבא)

איך להשתמש: 

  • דללי את הדם שאספת עם כוס מים בתוך מיכל כלשהו.
  • השקי את הצמחים בגינה/אדנית/פארק ואם בא לך – תוך כדי ההשקיה ברכי אותם באהבה או עשי טקס שחרור וכוונה כפי שמפורט בסעיף הבא.

 

בזיליקום מושקה עם דם וסת

בתמונה: עשיתי ניסוי – נתתי את הדם שלי רק לצמח הבזיליקום הימני למטה, ולשאר נתתי מים בלי דם. רואה הבדל?

4. טקסט שיחרור וכוונה

זמן הווסת הוא זמן נפלא למנוחה, להתכנסות פנימה ולחלימה. זהו זמן נהדר להגות בכל חודש, מה את בוחרת לשחרר מגופך ומהווייתך? מה את בוחרת ליצור בחודש הקרוב או בחודשים הקרובים? זהו הזמן לזרוע את הזרעים האלה של הכוונה. את יכולה להתחבר לשחרור ולכוונה שלך במדיטציה ו/או בכתיבה ביומן.

כשאת מרגישה מוכנה, את יכולה:

• לכרוע ולדמם ישירות לתוך האדמה אם יש לך חצר או במרחב שקט בטבע, למשל ביער. להרפות את שרירי רצפת האגן (לא לדחוף!) ולתת לדם לזרום בעודך מדמיינת שאת משחררת את כל מה שבחרת לשחרר ומפרה את האדמה עם הכוונות שלך למחזור הקרוב.

• להשרות את התחבושת הרב-פעמית במים, ולתת את המים לאדמה יחד עם השחרור והכוונה שלך (או לרוקן את הגביעונית לתוך האדמה). לפני נתינת המים לאדמה, קחי רגע לשבת עם עצמך ולהתחבר לכוונה שלך למחזור הקרוב, להוקרות תודה ולברכות שאת בוחרת לברך את עצמך, את אהובייך ו/או את העולם.

• המציאי טקס מיוחד משלך! ושתפי בתגובות שגם אנחנו נקבל השראה… 

5. טקס מקודש או משחק עם פרטנר/ית 

אפשר להשתמש בדם הווסת לטקס מקודש או משחק של אהבה עם פרטנר/ית – למרוח את הדם אחד על השנייה ולהנות מחיבור עמוק של הגופים שלנו (אגב, אפשר לעשות את אותו הדבר גם עם מיצי האהבה של הגבר – כלומר, נוזל הזרע).

לחלוק את הדם שלך עם גבר יכולה להיות חוויה מאוד מרפאת של שחרור בושה סביב הגוף שלך. זו בושה שאולי סחבת אותה כבר כמה עשורים טובים, אז אל תיבהלי אם יחד עם הטקס יגיעו גם דמעות או רגשות כואבים. זה מעולה – סימן שהגיע הזמן לשחרר אותם.

אני רוצה לשתף אותך בחוויה נפלאה שחוויתי לאחרונה עם בן הזוג שלי – משחק משותף עם דם הווסת. הייתי ביום השני של הדימום שלי, ובן זוגי שכב לצידי במיטה ועיסה את הגב התחתון שלי ואת אזור הרחם.

בשלב מסוים הרגשתי שהדם עומד לצאת, אבל  במקום ללכת לרוקן אותו  על האדמה או לתוך מיכל כמו שאני בד״כ עושה, פתאום הרגשתי צורך עז להוריד בגדים ולתת לדם פשוט לזרום חופשי. אז הבאנו מגבת גדולה למיטה ונתתי לדם להתחיל לצאת.

לקחתי טיפה מהדם ושמתי נקודה אדומה יפיפייה על העין השלישית (הנקודה בין הגבות) של בן הזוג שלי. הוא חייך וצחק. אח״כ לקחתי עוד מהדם ומרחתי על הפנים של שנינו –  כמו לוחם ולוחמת פראיים!

משחק משותף עם בן הזוג עם דם הווסת

שנינו צחקנו ונהנינו כל כך מהחופש הפראי הזה, שהתשוקה שלנו התעוררה ועשינו אהבה מלאת-דם נפלאה ועמוקה. למרות שבדר״כ אני לא אוהבת להכניס אותו פנימה בזמן הדימום, הפעם כל הגוף והנשמה שלי זעקה: ״כן!!״ – וזו הייתה חוויה מהממת ומרפאה ממש.

הארה חשובה: רצוי כמובן לדבר על זה לפני כן עם בן/בת הזוג ולבדוק איתו אם זה משהו שבא  לו להתנסות בו. צייני במילים שלך למה היית רוצה להתנסות בזה – מה זה יספק עבורך? למשל, זה ממש יכול לחבר ביניכם, ויעזור לך להתגבר על הבושה סביב הגוף והווסת שלך – ולבדוק אם הוא פתוח להתנסות.

אם הוא לא פתוח לזה – אל תיקחי את זה אישית. גם הוא עבר את אותה התניה חברתית שכולנו עברנו. זרעי את הכוונה הזו, ותראי אם ייפתח משהו חדש ביניכם עם הזמן בנושא הזה.

שיחה אינטימית על ווסת מקודשת…

אחחח יקירה, אני כל כך מתרגשת שקראת עד הסוף את המאמר הזה!

זה ישמח אותי מאוד מאוד לשמוע ממך כאן בתגובות איך היה לך לקרוא אותו ואיזה מתוך 5 ההצעות את הולכת לנסות בווסת הבאה שלך?

אם את רוצה להצטרף לשיחה אינטימית על איך להפוך את הווסת שלך לזמן מקודש, רגוע, נינוח ונטול-כאבים, אני מארחת את אלונה ג׳מילי המהממת, מייסדת אתר ״כותנה״ שהמלצתי עליו מקודם, ללייב מיוחד בקבוצת הנשים הקהילתית שלנו בפייסבוק ״נשים פראיות חיות בתשוקה״

אם ראית את המאמר מאוחר מידי או אם לא תוכלי להגיע בלייב, אל דאגה – ההקלטה תישאר בקבוצה כשירות לכל אישה באשר היא! smile

מוזמנת להצטרף אלינו כאן – בקשי חברות בקבוצה כאן בלינק 

באהבה גדולה

אפרת

 

Shares
אתגר יוני לאב

בואי להתמלא מחדש בכוחות דרך החיבור לעונג, לנשיות ולרכות,

באתגר של 5 ימים לגמרי ללא תשלום

הרשמי כאן לאתגר

You have Successfully Subscribed!

Share This
Open chat
צריכים עזרה?
היי 👋
איך נוכל לעזור?